Головна водна артерія Криму святкує ювілей. П'ятдесят років тому на півострів прийшла дніпровська вода. А з нею - почалась епоха зрошувального землеробства. 405-кілометровий канал - найдовший у Європі. Він пролягає від Каховки і до Керчі. Як втілювали в життя один із наймасштабніших проектів в СРСР - Тетяна Гураль.
Микола Андрійович на зведення Північно-Кримського каналу поїхав разом з дружиною. Там працювали тисячі таких людей з усього Радянського Союзу.
Микола Карнаух, учасник будівництва Північно-Кримського каналу:
- Тогда с песнями на машинах ездили, начинали стройку. Автобусов таких не было как сейчас. Были машины, возили людей. И туда с песнями, и назад с песнями.
Будівництво каналу керівництво країни оголосило "першочерговим завданням". Працювали прискореними темпами в кілька змін. Робота була не лише важкою, а й небезпечною.
Людмила Овсянникова, учасниця будівництва Північно-Кримського каналу:
- Только за 1961 год по Красноперекопской трассе было извлечено более 5 тысяч снарядов, и разминировано. Шли саперы впереди археологов, строителей.
Північно-Кримський канал зводили 10 років і витратили понад півтора мільярда рублів. Та без цього, кажуть кримчани, життя на півострові не було б.
Володимир Панютін, начальник Салгірського міжрайонного управління водного господарства:
- В Крыму проживает 2 миллиона населения. Северо-Крымский канал сегодня - один кубокилометр поступает воды. И один кубокилометр есть собственных водных ресурсов в Крыму. Значит, один миллион нужно отселять просто на просто.
Північно-Кримський канал живить вологою 300 тисяч гектарів землі. Половина кримчан споживають дніпровську воду. У районах, де немає штучного зрошення - сільське господарство не розвивається. А живуть - бідніше ніж там, куди підведена вода. Крім того, унікальна за складністю гідротехнічна споруда каналу - це ще й численні лісосмуги. Й розгалужена інфраструктура, що потребує цілодобового догляду. І дає роботу чотирьом тисячам працівників.
Автор: Тетяна Гураль. Оператор: Олег Моргун. Перший Національний.
Джерело: 1tv.com.ua