Сучасний Донецьк - відомий мегаполіс на пострадянському просторі і у всій Європі. Загальна площа міста, що має 9 адміністративних районів, складає майже 40 тисяч гектарів. Протяжність зі сходу на захід - 55 км., з півдня на північ - 23 км. Основна річка - Кальміус, що впадає в Азовське море.
Природні багатства
Природно-заповідний фонд Донецької області складає близько 3% її території. Тут розташовані чотири регіональних ландшафтних парка, національний природний парк, Український степовий заповідник НАН України, ботанічний сад НАН України. На території області виростає більше 200 видів рослин, що охороняються.
В регіоні знаходяться 38 природних пам'ятника, 13 заповідних урочищ, 1 парк - пам'ятник садово-паркового мистецтва. Тільки у Славяногорську зосереджено 129 пам'ятників археології і 73 історичних, оповідаючих про культурну спадщину минулих часів. Це кургани і поселення епохи міді-бронзи, пам'ятники скифо-сарматів і слов'янських археології, середньовічні городища часів Хазарського каганата і Золотої Орди. Наприклад, в ландшафтному парку «Меотіда» збереглося більше 60-ти пам'ятників археології епохи раннього палеоліту. А Хомутовськая степ показує, як виглядало в далекому минулому Приазов'ї.
В 1970 році за рішенням ЮНЕСКО місто Донецьк було визнане таким, що є найзеленішим з промислових міст світу. Щорічно в скверах, на площах і бульварах Донецька висаджували безліч квітів, які з травня по жовтень радували око жителів і гостей міста. Особливою популярністю користувалися троянди - тільки їх одних вирощували 180 сортів. Говорять, що троянди висаджували з таким розрахунком, щоб на кожного жителя доводилося не менше ніж по одній квітці. Так це чи ні - історія умовчує, але те, що Донецьк називали містом мільйона троянд - це факт. Був період, коли квітів на вулицях стали висаджувати менше, проте зараз місто виправдовує свою легенду, він все такий же затишний, доглянутий і зелений.