Солідарні з Україною поляки готові конкретно підтримати українську економіку в цей складний час, закуповуючи українські продукти і відмовляючись від російських. Проблема в тому, що ні одних, ні других у польських магазинах майже немає – винятком є тільки українське пиво, квас і горілка. Також бойкот російських товарів немає більшого сенсу – їх тут немає, якщо не рахувати газу і нафти.
В цій ситуації в польському Інтернеті з’являються заклики підтримати сусідів інакше – вибираючи Україну на місце травневого або літнього відпочинку. Це зараз дуже актуальне питання, оскільки через події останніх місяців, значно зменшився потік західних туристів, які відвідали Львів та інші місця в Україні. – Зараз поляки готуються до травневих вихідних і думають, куди поїхати. Ми як Український клуб в Кракові переконуємо, що таки варто відвідати Україну, причому не тільки Львів, але і Київ – поки ще можна побачити барикади на Майдані і відчути цю атмосферу. Хочемо провести якусь більш масштабну акцію і переконувати, що відпочинок в Україні безпечний, цікавий, а ще це конкретна допомога Україні – говорить Андрій Кудряшов, голова Українського клубу в Кракові. Подібні заклики відвідати Україну і таким чином підтримати її економіку лунають також у інших польських середовищах, солідарних з Україною.
Акція могла б мати дуже позитивні наслідки, якби не наявні проблеми з перетином українського кордону. Надалі не скасовано встановлені в грудні урядом Азарова правила, згідно з якими іноземець мусить мати 400 євро на кожен день перебування. Це проблема, оскільки польські студенти, які перш за все готові поїхати в Україні, про такі гроші можуть тільки мріяти. Друга річ – це некомфортні (м’яко кажучи) умови перетину польсько-українського кордону. Тільки в одному пункті пропуску дозволено перетинати кордон пішки і велосипедом (Медика-Шегині), на кордоні як правило треба стояти по декілька годин у черзі, а їздити власною машиною на польських номерах взагалі небезпечно через проблеми з вимаганням хабарів.
Тому маючи це все на увазі, наш портал ще раз хоче звернутися до всіх, хто підтримує Євромайдан, з проханням допомогти в поширенні інформації про нашу кампанію “Piesze przejścia graniczne / пішохідні переходи”. Ми її проводимо вже більш ніж рік (стартували на початку 2013 року) і протягом того часу ми домагаємося від польської влади відкриття нових пішохідних пунктів пропуску та поліпшення стандартів обслуговування на кордоні – так, щоб уможливити розвиток туризму в Україні і таким чином сприяти її інтеграції з Європою. Зараз, після перемоги Майдану, вирішення цих питань особливо потрібне і актуальне.
Ми вже добилися певних успіхів. Нашу кампанію підтримало багато польських євродепутатів (зокрема, Ельжбета Лукацієвська і Йоанна Скшидлевська) та депутатів Сейму, а завдяки їхнім депутатським запитам польське МВС змінило свій спочатку негативний підхід до пішохідних пунктів пропуску. 1 січня 2014 відкрили пішохідний пункт пропуску в Кузьніци Білостоцкій на кордоні з Білорусією, є вже рішення відкрити два такі пункти на кордоні з Україною: в Мальговицях-Нижанковицях та Будомєжу-Грушові. Однак цього недостатньо, надалі змагаємося за відкриття пішохідного руху в Раві Руській та звертаємося (за посередництвом депутатів, котрі нас підтримують) до прем’єра Дональда Туска з пропозицією створити інвестиційну програму з облаштування кордону і побудови за польський і ЄС-івський кошт одразу 20 нових, туристичних пунктів пропуску на українському кордоні, особливо в горах та в районі Шацьких озер.
На нашу думку, така інвестиційна програма – це моральна повинність Польщі, адже на початку дев’яностих Німеччина за свої кошти облаштувала польсько-німецький кордон. А це дуже допомогло в розвитку Польщі і її євроінтеграції – тому тепер пора зробити те ж саме на кордоні Польщі з Україною.
Ми знаємо, що в умовах російської окупації частини України питання польського кордону може здаватися не першої ваги. Однак усе ж таки не можемо відмовлятися від конкретних кроків, які зближують Україну з Європою тільки тому, що цього хоче Путін. Про те, що вже вдалося досягнути в рамках нашої кампанії, можете прочитати в цьому розділі (польською): www.porteuropa.eu/ukraina/granica А ось сторінка нашої кампанії на Фейсбуку: www.facebook.com/turystycznagranica Цю сторінку читають польські чиновники, котрі приймають рішення щодо кордону – тому наші дальші успіхи будуть залежати також від того, скільки нас там буде. Чим більше лайків, тим серйозніше до нас будуть ставитись.
Тому будемо вдячні за максимальне поширення цієї інформації. А ми продовжуємо заохочувати поляків до відвідування України на травневі та літні канікули – однак доки не створимо нормальних умов на кордоні, наші заклики не будуть дієві.
Якуб Логінов
Джерело: porteuropa.eu