Хортиця - легендарний острів запорожців. Згідно з археологічними знахідками в цих місцях можна простежити всі етапи розвитку східно-європейської цивілізації. Сюди в пошуках істин стародавніх предків стікаються віруючі, парапсихологи, езотерики тощо. Тут особливо помітно відродження язичницької віри - поклоніння богам Київської Русі - Ярила, Перуну, Стрибогу, Купали, Радуниця, породіль, демонам і духам вод, лісів.
Свого часу по ряду окультних газет і однієї з місцевих було вкрай цікаве повідомлення: Місцеві жителі розповіли одну цікаву історію, яка сталася в 90-х роках.
Два мешканця Запоріжжя, повертаючись з риболовлі на Хортиці, вийшли на галявину, на якій стояв величезних розмірів скіфський ідол. Очі в ідола світилися. Рибалки відразу ж поспішили покинути небезпечне місце, але всі дороги незмінно виходили до ідола. Ідол не відпускав їх від себе цілих три доби, поки вони якимось дивом не вирвалися з цієї загадкової петлі.
Чорний камінь - мегаліт - ритуальний камінь. Ця брила з габро. Його верхня сторона покрита борозенками і западинами. Камінь дає простір для найнестримнішої фантазії. Це дуже цікавий об'єкт, на якому виявлені петрогліфи - вид малюнків на каменях. Його знайшли в північній частині Хортиці разом з сімома меншими каменями, теж поцяткованими письменами, які до сих пір не розшифровані. Кілька років тому було вирішено перенести ці камені в музей, бо люди ставилися до них по-варварськи: намагалися відколювати шматочки на сувеніри. Але кажуть, всі хто взяв собі такий сувенір, скоро зустрічалися з великими неприємностями, така кара осягала і тих, хто намагався розшифрувати написи на камені. Камінь має насичений чорний колір, відповідно притягує сонячні промені, і він зберігає тепло навіть вночі. Коли камінь перевозили в музей, то пошкодили його, чим викликали невдоволення місцевих жителів. З розмови з ними стало відомо, що якщо камінь покине своє місце, то всіх чекають великі біди, правда в чому вони полягають, ніхто не пояснив. Легенд пов'язаних з Чорним каменем досить багато.