СТЕРЛЯДЬ ПРІСНОВОДНА

Acipenser ruthenus Linnaeus, 1758

Таксономічна належність

Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Осетроподібні (Acipenseriformes), родина — Осетрові (Acipenseridae). Один з 17-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду

Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні

Ріки бас. Азовського, Каспійського, Балтійського, Карського та Білого морів, Ладозьке, Онезьке озера. В Україні траплялася в корінному руслі і в крупних притоках усіх великих рік Зараз відзначається в пониззі Дунаю і бас. Середнього і Верхнього Дністра, можливо, є в Дніпровському водосховищі.

Чисельність і причини її зміни

Дуже низька. Трапляється зрідка від одної до кількох особин. З другої половини ХХ ст. різко скоротила свою чисельність і ареал. Зникла в Сів. Дінці, Пд. Бузі та в більшій частині бас. Дніпра і Дністра. Зникнення типових біотопів, потрібних для природного відтворення, в результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води, непомірним виловом.

Особливості біології та наукове значення

Прісноводна придонна риба. Тримається поодинці або невеликими групами на глибоких руслових ділянках річок з чистою прохолодною проточною водою і піщаним або піщано-гальковим ґрунтом. Статевозрілими самці стають у віці 3, переважно 4-6 років, при довжині понад 35 см, самки у 5-9 років при довжині понад 45 см. Нерест у квітні-травні, зазвичай при температурі води 12-17°С. Плодючість до 110-140 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається на глибоких руслових ділянках із швидкою течією і гальковим або кам'янистим ґрунтом. Після нересту плідники і молодь скочуються до місць постійного життя. Живиться ракоподібними, молюсками, личинками комах та іншими тваринами дна, рідше дрібною рибою.

Морфологічні ознаки

Тіло видовжене, веретеноподібне, невисоке. Нижня губа посередині перервана, вусики торочкуваті. Найбільша довжина до 1-1,2 м, маса до 16 кг, зазвичай в уловах траплялися риби завдовжки до 40-60 см і масою 0,41 кг, тривалість життя близько 30 років. Верхня частина тіла темна, сірувато-бура, часто із зеленкуватим чи синюватим вилиском, боки сіруваті, сталево-сріблясті, черево жовтувате або молочно-біле.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення там заповідного режиму. На Дністрі доцільно створити заказник, а також збудувати рибоводний завод, на базі якого здійснювати штучне відтворення і реакліматизацію виду в Пд. Буг, Дніпро, Сів. Донець та інші ріки. Занесена до ЧКУ (1994), МСОП, Бернської та Боннської конвенцій, CITES та до Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах

Можливе. Біотехніка розведення випробувана на ріках Волзі, Доні, Кубані, Дніпрі.

Господарське та комерційне значення

Цінна промислова риба, господарське значення якої через малу чисельність втрачено.

Основні джерела інформації

Мовчан, 1940; Берг, 1948; Мовчан, 1988, 2001, 2005; The freshwater,1989; Каталог коллекций, 2003; Новицкий, 2005.

Автор: Ю.В. Мовчан


    фейсбук