Adonis vernalis – багаторічна рослина, пелюстки яскраво-жовті, в кількості 12-20. Плід - сім'янка. Цвіте у квітні - травні.

Поширення

Трапляється на Україні в лісостепових і степових районах, у Криму, зрідка - на півдні Полісся в степах, на схилах.

Заготівля і зберігання

3 лікувальною метою використовують траву Г. в., яку заготовляють від початку цвітіння рослини і до осипання. Сухої сировини виходить 19—20 % .

Хімічний склад

Трава містить геніни, флавоноїди, адоніверніт, вітексин, гомоадоніверніт, фітостерин.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО— настій трави 4—10 г трави на 200 мл окропу) 3—5 раз на день по 1 столовій ложці дорослим і по половині — одній чайній або десертній ложці — дітям; екстракт горицвіту сухий для приготування настою (4,0:200,0—6,0:200,0) і таблеток; адонізид 2—3 рази на день по 20—40 крапель дорослим, а дітям по стільки крапель, скільки їм років; адонізид сухий призначають дорослим по 1 таблетці 2—4 рази на день; одну столову ложку суміші трави Г. в. (10 г), кореневища валеріани лікарської) (20 г), трави собачої кропиви п'ятилопатевої (30 г) і листя меліси лікарської (40 г} настоюють 10 хв на склянці окропу і п'ють по чверті склянки вранці і ввечері при неврозах серця; одну столову ложку суміші трави Г. в. (40 г), листя мучниці звичайної (50 г), бруньок берези пухнастої (ЗО г) і трави хвоща польового (20 г) заливають1 склянкою окропу, парять у духовці 2 години, кип'ятять на малому вогні 5—10 хв і п'ють щодня по 1 столовій ложці при набряках ниркового походження, дотримуючись безсольової дієти, постільного режиму і приймаючи через день теплі ванни. Г. в. входить до складу кардіовалену. Препарати НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ призначати хворим на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, гастрит і ентероколіт. При вживанні їх можуть виникнути диспепсичні явища. Зважаючи на те, що Г. в.— сильнодіючий засіб, вживати його треба під контролем лікаря.


    фейсбук