Caltha palustris — fernem трав'яниста гола рослина родини жовтецевих. Стебло м'ясисте, прямостояче. Квітки двостатеві, великі, правильні, на довгих квітконіжках у пазухах приквіткових листків; оцвітина пелюстковидна, з 5 або багатьох золотаво-жовтих листочків. Плід — листянка. Цвіте у квітні — червні.

Поширення

Калюжниця болотна трапляється по всій території України на болотах і вологих

Сировина

Для виготовлення ліків використовують траву калюжниці (Herba Calthae palustris), яку заготовляють під час цвітіння рослини. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

У надземній частині рослини є сапоніни, флавоноїди, аскорбінова кислота.

Фармакологічні властивості і використання

Калюжниця болотна використовується в народній медицині і в гомеопатії. Найчастіше її використовують зовнішньо як протизапальний і знеболюючий засіб при опіках, ранах, забиттях, ревматизмі, нейродерматитах, екземі тощо. В невеликих дозах відвар або настій трави К. б. вживають усередину при гарячкових станах, коклюші, бронхітах, астмі, порушенні обміну речовин, діатезі, анемії, цинзі, болісних менструаціях і карциномі матки, а також як сечогінний засіб при водянці й захворюваннях сечовивідних органів. Препарати рослини проявляють антиандрогенну активність. Надмірне вживання рослини спричиняє нудоту, блювання, болі в животі, проноси та висипи на тілі. В гомеопатії калюжницю болотну використовують при кашлі, бронхіті, порушенні менструального циклу, при захворюваннях шкіри. Використовують К. б. і як їстівну рослину. Ошпарені окропом мариновані пуп'янки, відомі під назвою німецькі каперси, відварені в солоній воді пагони і коріння використовують як приправу до м'ясних і рибних страв, у солянках, борщах, салатах тощо. Для використання в їжу пагони і листя слід збирати після початку цвітіння рослини, коли її токсичність зникає.

Лікарські форми і застосування

ЗОВНІШНЬО—2-3 столові ложки сухої трави загортають у марлю, занурюють в окріп і прикладають до уражених ділянок тіла.


    фейсбук