Prunella vulgaris, синонім vulgaris — багаторічна рослина родини губоцвітих. Плід складається з чотирьох однонасінних горішковидних часток. Цвіте з червня до вересня.
Поширення
Суховершки звичайні ростуть майже по всій території, як бур'ян уздовж шляхів, на парових полях, у посівах.
Заготівля і зберігання
Для виготовлення ліків використовують траву суховершків (Herba PrunelІае), яку заготовляють в період цвітіння рослини. Сушать траву в затінку на вільному повітрі
Фармакологічні властивості і використання
Настій трави приймають при запаленнях верхніх дихальних шляхів і горла, від кашлю, або приймають ванни, полощуть рот і горло при інфекційних і запальних ураженнях їх.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайну ложку сировини настоюють 2 години на склянці окропу, проціджують) по 1 столовій ложці 3 —4 рази на день (при проносах колітного, дизентерійного та іншого походження приймають гарячим по півсклянки 3 рази на день). ЗОВНІШНЬО— 1 столову ложку з горою сировини кип'ятять 5 хвилин, настоюють 1 годину, проціджують і одержаний настій використовують теплим для полоскання, обмивання, примочок і ванн. Окремі автори вважають суховершки отруйною рослиною і застерігають від вживання великих доз.