Alaus parreyssi (Steven, 1830)

Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-Ковалики (Elateridae). Один зі 100 видів палеотропічного роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду
Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні
Пд. Європа, Передня Азія (до Ірану), Чорноморське узбережжя Кавказу. В Україні — пд. берег Криму — пн. межа ареалу виду.

Чисельність і причини її зміни
В останні 50 років не відзначено. Відомі знахідки В. Плігінського (1916) та В.Г. Доліна (1959) в околицях м. Алушти. Причини зміни чисельності: вирубування та розчищення соснових лісів Криму (головної гряди Кримських гір), особливо вирубка старих дерев.

Особливості біології та наукове значення
Активний в травні-червні. Личинки живуть у гнилій деревині сосни. Цикл розвитку — 4-5 років. Лялькування спостерігається наприкінці літа — весною. Імаго зимує в лялечній комірці. Зустрічався на вологих місцях біля джерел та водойм, у старих соснових стовбурах на схилах пд. експозиції лісів пд. берега Криму. Імаго живиться попелицями родини хермесових та їхніми виділеннями.

Морфологічні ознаки
28-32 мм. Тіло трохи опукле. Передньоспинка біла, з двома чорними плямами біля середини та чотирма білими «язичками» біля основи. Надкрила зазвичай чорні, в білих плямах, іноді їхні передні половинки білі з чорними плямами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Необхідно зберігати у природному стані біо-топи, де буде виявлено цей вид.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.

Основні джерела інформації
Долін, 1982; ЧКУ. Тваринний світ, 1994.


    фейсбук