Lemonia ballioni (Christoph, 1888)
Таксономічна належність
Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Шовкопряди-лемоніїди (Жовті шовкопряди) (Lemoniidae). Один з 10 видів палеарктичного роду; один з 3 видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду
Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні
Мала Азія, чорноморське узбережжя Кавказу, Закавказзя. В Україні — Крим.
Чисельність і причини її зміни
Моніторингові багаторічні спостереження налагоджені у пд.-сх. Криму: вид має значні (до двох порядків) коливання чисельності з періодом 3-5 років. Пікові значення чисельності досягають 3-4 десятків особин в одиницю обліку (одна ніч реєстрації на світлопастку). У рокі депресій чисельність досягає 1-2 облікованих екземплярів за весь строк існування імаго при щорічних обліках на світлопастку. Причини зменшення чисельності: не з'ясовані, не виключено, що на коливання чисельності впливає скорочення місць перебування та погіршення їх стану, пов'язане з господарською діяльністю.
Особливості біології та наукове значення
Достатньо екологічно пластичний вид, заселяє широкий діапазон галофітно-степових, справжньо-степових та лучно-степових біотопів від практично нульових висотних позначок до яйл включно. При цьому досить вимогливий до режиму зволоження у літній період: запобігає постійного мешкання у занадто аридних регіонах. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго на яйлах та значних висотах триває з середини серпня до кінця вересня, а на рівнині — з другої декади вересня до середини жовтня. Метелик активний переважно наприкінці ночі, в дорослому стані не живиться. Самка відкладає до 68 яєць купкою на ґрунті. Зимує яйце. Навесні вихід гусені — з третьої декади квітня (на яйлах майже на місяць пізніше), вона розвивається дуже швидко, іноді за 11-14 днів. Кормові рослини: кульбаба, зміячка м'яка, козельці. Заляльковується без кокона на поверхні ґрунту. Лялечка має дво-, чотиримісячну літню естивацію.
Морфологічні ознаки
Розмах крил — 40-46 мм. Передні і задні крила приблизно однакового кольору — буровато-жовті (інтенсивність забарвлення може сильно варіювати), дискальна пляма переднього крила коричнева. Від шовкопряда кульбабового відрізняється наявністю добре вираженої поперечної коричневої підкраєвої смуги на передніх крилах.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони
Охороняється у Казантипському, Опукському, Карадазькому та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ як компонент біоценозу.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення
Відомостей немає.
Основні джерела інформації
Плигинский, 1929; Rougeot, 1971; Ефетов, Будашкин, 1990; Ефетов, 1999. Особисті повідомлення Пузанова, Савчука, Шнейдера.