Aliurus spinachristi — густий колючий з кутасто-звивистими гілками кущ родини жостерових, 100—250 см заввишки. Листки прості, цілісні, чергові, 2—4 см завдовжки, нерівнобокі, з трьома жилками; прилистки видозмінені в колючки, одна з яких прямостояча, а друга — вигнута назад. Квітки двостатеві, 5-пелюсткові, жовтувато-зеленуваті, 3—4 мм у діаметрі, зібрані в невеликі зонтиковидні суцвіття. Плід сухий, нерозкривний, оточений крилом, 1,3— 2,8 см у діаметрі, яскраво-жовтий або червоно-коричневий. Цвіте у травні — червні.

Поширення

Держидерево звичайне трапляється на сухих схилах у Гірському й Південному Криму. Розводять як декоративний кущ, використовують у живоплотах.

Заготівля і зберігання

Для виготовлення ліків використовують стиглі плоди. Їх сушать під накриттям на вільному повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 50 % . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Плоди держидерева звичайного містять рамноглікозиди й дубильні речовини. У листі є аскорбінова кислота (до 176 мг% ).

Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині плоди держидерева використовують як відхаркувальний, в'яжучий та дезинфікуючий засіб. Відвар плодів вживають при кашлі, бронхіальній астмі, гіпертонічній хворобі, діареї й дизентерії та як кровоочисний засіб при екземах.

Лікарські форми і застосування

2 столові ложки суміші плодів держидерева звичайного (50 г), насіння льону звичайного (30 г), квіток лили серцелистої й первоцвіту весняного (по 20 г), листя подорожника великого, шавлії лікарської, листовика сколопендрового (по 30 г), трави ефедри двоколосої і калачиків лісових (по 30 г) заливають 500 мл окропу, настоюють 2 години і п'ють, підсолоджуючи медом, по півсклянки 4 рази на день до іжі при гострому бронхіті.


    фейсбук