З 530 фільмів з 75 країн, поданих на участь у конкурсі 6-го Одеського міжнародного кінофестивалю (10 - 18 липня 2015), селективна комісія відібрала 12 фільмів із США, Великобританії, Ізраїлю, Туреччини, Росії, Колумбії, Хорватії, Ірану, Франції, Данії та України, які будуть боротися за Гран-прі ОМКФ - Золотого Дюка - та інші нагороди Міжнародного конкурсу ОМКФ-2015.
6-й Одеський міжнародний кінофестиваль відбудеться з 10 по 18 липня 2015, повідомляє прес-служба фестивалю..
В Національній конкурсній програмі заявлено 6 повнометражних і 18 короткометражних фільмів. Дві українські картини візьмуть участь одночасно в Національному та Міжнародному конкурсах. На церемонії Відкриття 6-го ОМКФ 10 липня почесному гостюМайкла Наймана буде вручений почесний Золотий Дюк за внесок у кіномистецтво. ОМКФ-2015 відвідає директор Канського кінофестивалю Тьєррі Фремо, щоб представити програму "Люм'єр!", а ірландський режисер Джим Шерідан привезе до Одеси свою персональну ретроспективу.
У 2015 році для участі в Міжнародному конкурсі ОМКФ були відібрані 12 повнометражних фільмів з 17 країн (включаючи країни копродукції). Багато картин вже відзначені призами міжнародних фестивалів класу А, серед них - дві дебютні роботи. На Гран-прі фестивалю, що вручається за результатами глядацького голосування, претендують:
- Драма про заборонене кохання "Зеніт" Далібора Матанича (Хорватія), відзначена Призом журі програми "Особливий погляд" 68-го Каннського кінофестивалю
Психологічний трилер Євгена Румана "Людина в стіні" (Ізраїль), дія якої розгортаються протягом однієї ночі в квартирі сімейної пари з Тель-Авіва
- Романтична мелодрама "Астрагал" Бріжіт Сі (Франція) за участю зірок сучасного європейського кіно Реди Катеба ("Пророк") і Лейли Бехти ("Пророк", "Ворог держави №1")
- Містичне роуд-муві "Атомне серце" Алі Ахмадзаде (Іран), про пригоди двох молодих дівчат на вулицях нічного Тегерана
- Призер 68-го Каннського кінофестивалю, дебютний фільм "Мустанг" молодого режисера Деніз Гамза Ергювен (Туреччина) про драмі дорослішання і бунт проти традицій
- Заснований на реальних подіях фільм "Бридженд" режисера Йеппе Ронде (Данія) про таємничу серії самогубств підлітків в однойменній уельської провінції. У фільмі зіграла британська актриса Ханна Мюррей, зірка серіалу "Гра престолів"
- Кіноподорож в серці Амазонії "Обійми змії" Сіро Герра (Колумбія) з бельгійським актором Яном Бейвутом ("Боргман", "Розімкнене коло"). Фільм отримав Приз Міжнародної конфедерації артхаусних кінотеатрів на 68-му Каннському кінофестивалі
- "Просто Джим" - режисерський дебют зірки "Субмарини" Крейга Робертса (Великобританія), який також виконав головну роль у фільмі разом з Емілем Хиршем ("В диких умовах")
- Сучасна інтерпретація класичної трагедії - "Е." від режисерського дуету Раніі Аттіе і Даніель Гарсіа (США), удостоєна премії "Незалежний дух" в номінації Someone to Watch
Ретро-драма "Ангели революції" - новий фільм Олексія Федорченка, автора міжнародних фестивальних хітів "Вівсянки" і "Небесні дружини лугових марі". Картина була відзначена призом за найкращу режисуру на " Кінотаврі-2015.
"У цьому році під час селекції ми відзначили цікавий тренд: з усіх поданих на участь у Міжнародному конкурсі ОМКФ заявок 30% від режисерів-жінок. У результаті 4 з 12 фільмів Міжнародного конкурсу зняті жінками, а це третина програми - дуже високий показник гендерної рівноваги, якого так не вистачає великим міжнародними кінофестивалями начебто Берлінале і Канн, де все частіше піднімають гострі питання про рівноправність жінок в кіноіндустрії. Більш того, 10 з 24 фільмів Національного конкурсу 6-го ОМКФ також авторства жінок", - сказала на прес-конференції Вікторія Тігіпко, президент Одеського міжнародного кінофестивалю.
Журі Міжнародної конкурсної програми очолить призер Каннського кінофестивалю, режисер, сценарист і продюсер Жанн Лабрюн (Франція). Також до складу журі увійшли успішний продюсер і член Європейської кіноакадемії Даріуш Яблонскі (Польща), лауреат Берлінале і ОМКФ Срджан Драгоєвич (Сербія) і режисер документального кіно Сергій Буковський (Україна).
Як і в минулому році, два фільми українського виробництва будуть представлені одночасно в Національному та Міжнародному конкурсах ОМКФ: поетичне кіно "Пісня пісень" (також представлений в офіційному конкурсі 50-го кінофестивалю в Карлових Варах) українсько-німецького режисера Єви Нейман за мотивами однойменного оповідання Шолом-Алейхема і світова прем'єра психологічного трилера Анатолія Матешка "Полон" з Володимиром Горянським у головній ролі.
Також, в Національній конкурсній програмі представлені фільми: учасник секції Work in Progress ОМКФ-2014 "Вагрич і чорний квадрат" Андрія Загданського про життя і творчість художника Вагрича Бахчаняна; фільм-притча "Політ золотий мушки" Івана Кравчишина; документальна стрічка про будні карпатських пастухів, "Жива ватра" (також представлений у конкурсі документального кіно 50-го кінофестивалю в Карлових Варах) Остапа Костюка та кіно-дослідження одвічного конфлікту хасидів з мешканцями Умані - "Диббук. Історія мандрівних душ" польського режисера Кшиштофа Копчинського.
У Національному конкурсі короткого метра будуть показані 18 фільмів молодих українських кінематографістів. Серед них: робота Каннського лауреата Марини Вроди "Равлики"; переможець короткометражної програми кінофестивалю в Трієсті "Давай не сьогодні" Христини Сиволап; мультиплікація Swanот харківського кліпмейкера Олександра Даниленка; екранізація оповідання Ернеста Хемінгуея "Білі слони" Яни Антонець; документальна стрічка "Барамошкин" студентів Національного університету театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого Гаяне Джагинян і Мішель Ладес про юних курсантів Київського кадетського корпусу і інші короткометражні картини.
Оцінювати фільми Національного конкурсу будуть режисер, численний призер міжнародних кінофестивалів Олексій Федорченко (Росія), генеральний директор Forum des Images Лоранс Ерцберг (Франція), продюсер Олена Єршова (Україна) і арт-директор Європейського кінофестивалю Subtitle Річард Кук (Ірландія).
Почесний гість кінофестивалю Тьєррі Фремо, директор Каннського МКФ та Інституту Люм'єр, представить з авторським коментарем програму "Люм'єр!" на честь 120-річчя кінематографа. Альманах з 98 відреставрованих фільмів, знятих Луї Люмьером і його операторами, що буде показаний вперше після каннської прем'єри.
Ще один гість ОМКФ, Джим Шерідан - шестиразовий номінант на премію Оскар і володар численних міжнародних нагород, живий класик ірландського національного кіно - представить свою персональну ретроспективу в рамках ОМКФ. У ретроспективну підбірку увійшли найтитулованіші картини режисера: "Моя ліва нога" / MyLeftFoot: TheStoryofChristyBrown (1989) про життя Крісті Брауна, ірландського письменника і художника, народженого з церебральним паралічем (2 премії Оскар); "Во ім'я отця" / IntheNameoftheFather (1993) про найвідомішою судової помилку у Великобританії – справі "гілфордської четвірки" (переможець Берлінале-1994 і 7 номінацій на Оскар); напів-автобіографічний фільм "В Америці" / InAmerica (2002), присвячений покійному братові Джима Шерідана – Френкі; а також драми про ірландському голодомор "Поле" / TheField (1990).
У нову позаконкурсну секцію ОМКФ про роль громадянського суспільства "Шлях до свободи", вперше представлену в 2014, увійшли шість документальних і дві ігрові картини про права людини та боротьби за свободу. "Український аргумент" Сергія Маслобойщикова розповість про події київської зими 2014; игроваячерно-біла стрічка "Під бічним вітром" естонського режисера Мартті Хелде - про трагедію корінного населення балтійських країн у 1941; а "Къырым" Ксенії Жорно - про долю кримських татар: від депортації 70 років тому і до сьогоднішнього дня. Крім того, у програмі секції покажуть політичний трилер "Чому я?" румунського режисера Тудора Джурджу, "Перламутровий ґудзик" відомого чилійського документаліста Патрісіо Гусмана про проблеми корінного населення Патагонії (нагорода за кращий сценарій на Берлінале-2015), "Кіно: Суспільна справа" німкені Тетяни Брандруп про Московському Музеї кіно і його колишньому директорові Наума Клеймане, якому в цьому році вручили почесний призна кінофестивалі в Берліні, а також документальні фільми "Київ/Москва" Олени Хоревій (Росія) і "Тил" Єгора Трояновського (Україна).
Секція позаконкурсної програми "т" порадує глядачів оскарівським тріумфатором цього року - театральної драмою "Бердмен" Алехандро Гонсалеса Іньярріту. Картина про творчу кризу старіючої кінозірки (Майкл Кітон) була номінована Американською академією в 9 категоріях і впоследствииполучила чотири статуетки, включаючи "Оскар" за кращий фільм. Також у програмі: свіжа інтерпретація набоковского сюжету від американку Маріель Хеллер - "Щоденник дівчинки-підлітка", визнаний кращий фільм для юнацтва на Берлінале-2015; і номінант на Золоту пальмову гілку 68-го Каннського кінофестивалю – наполовину автобіографічна драма "Моя мати" Нанні Моретті з відомою італійською актрисою Маргеритой Буй у головній ролі.
Під час ОМКФ-2015 на Потьомкінських сходах буде встановлено пам'ятний знак Європейської кіноакадемії. Встановленням пам'ятного знака Потьомкінських сходах буде присвоєно статус "Скарби європейської кінокультури", поряд з Будинком братів Люм'єр в Ліоні, квартирою Сергія Ейзенштейна в Москві, Центром Інгмара Бергмана у Швеції та іншими. Почесний гість Майкл Найман разом з групою MichaelNymanBand представить на Потьомкінський сходах авторське музичне оформлення до фільму "Людина з кіноапаратом" Дзиги Вертова, а також буде нагороджений статуеткою "Золотий Дюк" за внесок у кіномистецтво на церемонії Відкриття 6-го Одеського міжнародного кінофестивалю 10 липня.