Підводні археологи розкривають таємниці Херсонеса Таврійського
Археологи Херсонеса Таврійського відкривають сезон в нових межах. Вперше за всю історію підводних досліджень Херсонеса зоною відповідальності однієї експедиції стає акваторія в адміністративних межах всього Севастополя (від мису Лукулл до мису Сарич).
Для співробітників відділу підводної археології Національного заповідника це вже друга самостійна експедиція. Незважаючи на те, що регулярним розкопкам городища Херсонеса вже 186 років, роботу підводних археологів тут навряд чи можна назвати системною та планомірної. Досить сказати, що на сьогодні відсутній підводно-археологічна карта округи Херсонеса.
Системно підводною археологією в Херсонесі в 1937 році зайнявся знаменитий професор Р.А. Орбелі. Йому вдалося встановити місцезнаходження стародавньої гавані Херсонеса і залишків оборонних споруд на дні Карантинної бухти.
У 60-ті роки почин метра підхопив його учень - професор В.Д. Блаватский. Його експедиції обстежили ділянку морського дна площею 2 га на видаленні від берега до 200 метрів. На цій ділянці на глибинах від 8 до 12 метрів вдалося виявити кілька значних за розмірами скупчень кераміки, які представляли собою плями світло-сірого кольору неправильних обрисів (протяжність - до 7 метрів). За яких обставин керамічні вироби та черепиця змогли опинитися на морському дні - ні Блаватский, ні пізніші дослідники однозначно не встановили. Це могли бути як залишки корабельних аварій, так і замети з відвалів від розкопок городища, які різними шляхами потрапляли в море.
Завісу цієї таємниці вдалося відкрити через півстоліття співробітникам новоствореного відділу підводної археології. І не тільки цієї. Експедиція Кулагіна, в якій, крім наших дослідників, брали участь і колеги з Інституту археології Варшавського університету, всього за два місяці роботи (вересень-жовтень 2012 р.) показала більш ніж вражаючі результати.
96 занурень за два місяці! 20 гектарів обстеженої акваторії! Результати виправдали найсміливіші очікування.
Розвідка проводилася у п'яти районах на території Гераклейського півострова. Зокрема, досліджувався вплив антропогенних чинників в околицях Пісочній бухти. Це узбережжя активно використовується в рекреаційних цілях і включає в себе два пляжі («Пісочний» і «Сонячний»). У 1965 році експедицією В.І. Кадеева в 30-35 метрах від берега було виявлено місце передбачуваного корабельної аварії I в. н.е., і дослідники у вересні 2012 року вирішили перевірити стан цієї знахідки. Обстеження показало, що шар піску в місці аварії корабля не перевищує 30 см (у часи Кадеева товщина шару сягала майже півтора метрів). Зникли і сліди корабельної аварії. Очевидно, цьому сприяв змінився на ділянці характер динаміки донних наносів - наслідок будівництва гідротехнічних споруд в цьому районі.
Вельми цікаві результати дала розвідка на ділянці в районі базиліки 1935 року. Тут в 2010 році А. Кулагін і А. Букатов спільно з експедицією Р.М. Рейди з метою виявлення в акваторії Херсонесу районів найбільшого впливу хвиль і течій, концентрації наносів і визначення можливих траєкторій розносу фрагментів кераміки поставили трасологічна експеримент. З археологічного керамічного відвалу випадковим чином взяли близько 300 кг фрагментів різного розміру. Кераміку отмаркіровалі стійким барвником і в серпні 2010 року викинули в море в 50 метрах від берега.
При обстеженні через два роки експедиція Кулагіна виявила, що пофарбована кераміка виявилася набитою в прибережну зону. Така ж, ймовірно, і доля керамічного матеріалу з багаторічних відвалів - надходження їх на велику глибину не відбувається. Висновок, який полегшує майбутнім дослідникам ідентифікацію місць можливих аварій корабля в околицях стародавнього Херсонеса.
До речі, експедиція відділу підводної археології заповідника у вересні-жовтні минулого року змогла виявити відразу декілька таких місць. З глибини 7-12 метрів було піднято велику кількість кераміки, у тому числі цілий червонолакових глечик і дві ранньосередньовічні амфори. Ділянка N 4 за підсумками звіту експедиції визнаний одним з найбільш перспективних для подальших досліджень
А на ділянці N 5 археологічна удача приготувала дослідникам справжній подарунок. У кінці вересня і в кінці жовтня минулого року на глибині від 15 до 27 метрів виявлено 12 кам'яних якорів вагою від 27,2 до 59,8 кг. Таких експонатів у фондах музею ще не було. Там же виявлено багато фрагментів кераміки ранньосередньовічного часу. Передбачувана якірна стоянка? Або ділянка промислу?
За два місяці археологічної розвідки експедиція висунула кілька гіпотез. Для уточнення їх вже в цьому сезоні підводні археологи Херсонеса відправляються на археологічні розкопки. Напевно будуть і нові знахідки. І нові гіпотези. Попереду - повновагий сезон у морських кордонах найвищої могутності Херсонеса.
Міністерство культури України, на підставі відкритого листа Польового комітету Інституту археології НАН України, видало дозвіл на проведення підводних археологічних досліджень відділу підводної археології Національного заповідника «Херсонес Таврійський», пише slava.sebastopol.ua.