У Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» відбулося урочисте відкриття Всеукраїнської мистецької виставки «Велике і величне».
У рамках виставки у Мистецькому Арсеналі почесним гостям презентували 1000 творів українського мистецтва із колекцій 35 провідних музеїв України буде презентовано. Кияни та гості столиці зможуть відвідувати виставку до 22 вересня 2013 року.
Як зазначають організатори, загалом проект демонструє найяскравіші сторінки історії українського мистецтва від найдавніших часів до сьогодення і окреслює шлях формування української ідентичності.
Сакральне мистецтво представлено на виставці шедеврами різних епох, найдавніші з яких – хорести-енколпіони, яким уже майже 1000 років, і лише трішки молодший за них рукопис ХІІ століття, одна з найдавніших писемних пам’яток, що збереглися на території України до наших днів – рукопис Апостола, відомий під назвою Кристинопільського (колекція Львівського історичного музею, на фото). Окрасою експозиції є рідкісні авторські ікони Самбірської школи доби Ренесансу (колекція музею «Дрогобиччина»), серед яких – роботи Василя Глібкевича з Церкви Святого Юра в Дрогобичі, яку внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також роботи художника Федуска із Самбора – ілюстратора Пересопницького Євангелія, на якому присягають українські президенти.
Почесне місце в експозиції посідають барокові іконописні пам’ятки з подарованого імператрицею Єлизаветою Петрівною іконостаса родового собору останнього гетьмана України Кирила Розумовського в Козельці (колекція Національного заповідника «Чернігів стародавній»).
Експозиція охоплює історичний період тривалістю понад п’ятнадцять тисячоліть – від доби палеоліту, Трипілля, античних міст Північного Причорномор’я, крізь давньоруське, барокове, класицистичне мистецтво до сецесії, модернізму та постмодернізму. Вона демонструє, як мистецькі традиції Сходу і Заходу органічно адаптувалися на місцевому культурному ґрунті, народивши унікальні художні явища світового значення.
Найцінніші артефакти із зібрань 35 музеїв України вперше зустрілися в одному часі й просторі. Проект такого експозиційного обсягу, масштабів міжінституційної співпраці та широти географії — безпрецедентне явище в історії Незалежної України.