Команді кримських дайверів-операторів вдалося дізнатися від жителів прибережних селищ західного Криму, що на дні Чорного моря за три кілометри від берега вони бачили об'єкти, схожі на рукотворні печерні комплекси гір Бахчисарайського району. Об'єкти ніби були виявлені в морі навпроти сіл Штормове і Вітіне, і в районі мису Тарханкут, на глибині від 10-12 метрів.
"Вести" вирішили перевірити цю інформацію. Для цього спеціалісти-підводники обстежували ділянки дна у вищезгаданих районах і змогли зняти на камеру декілька об'єктів, що мають аналоги в кримських печерних містах.
"Там рельєф дна своєрідний. Глибини майже скрізь однакові і можна передбачати, що ці місця були колись плоскогір'ям на суші. Там об'єкти, схожі на рукотворні печерні комплекси. Їх декілька вздовж узбережжя. Між ними подекуди вимощені дороги з прямокутних плит з коліями. Десь дверні отвори, невисокі камери-печери і віконця в них. У печери можна потрапити і зверху, через отвори димарів", - розказують професійні дайвери Сергій Денисов і Ілля Китаєв.
Серед знахідок і деяка мегалітична споруда (об'єкт, побудований з величезних каменів), споріднене кромлехам - плита, розмірами два на три метри, що спирається на товсті кам'яні колони.
Зйомку цих об'єктів показали фахівцям. Геологи декількох інститутів ускладнилися дати однозначну оцінку побаченого, мовляв, природа здатна ще і не на такі чудеса. Визнавши водночас, що подібного раніше не бачили. Історики також критично відреагували на інформацію.
"Про те, що море поглинуло якісь печерні міста в Криму - немає ані переказів, ані документів, - говорить доктор історичних наук Юрій Могаричов. - Загальноприйнята версія свідчить: вони з'явилися приблизно в VI столітті нашої ери трудами візантійських ченців".
Але є і інші думки. Наприклад, американські геологи Уїльям Райан і Уолтер Пітмен говорять, що близько 7 тисяч років тому був різкий підйом рівня води в цьому регіоні внаслідок прориву Босфорського протоки. На місці Чорного моря, ніби, тоді була населена рівнина, в центрі якої знаходилося глибоке прісноводне озеро, в декілька разів менше нинішнього Чорного моря. За теорією чорноморського потопу, населенню затопленої території і міг належати цей печерний комплекс біля західного берега Криму.
"Є підстави вважати, що населення Причерномор’я в стародавні пережило потоп. Хто вцілів, перебралися на вершини гір нинішнього Бахчисарайського і Севастопольського регіонів, що залишилися над рівнем моря. Не виключено, що печерні споруди там з'явилися саме в той період. Потім вони перебудовувалися під потреби нових народів, що населяли Крим опісля, і змінилися до невпізнання", - вважає російський академік Тетяна Фадеєва.
Під водою не збереглося слідів механічної обробки стін печер - живе середовище і течії стерли майже всю інформацію. З небагатьох свідчень, що збереглися - кам'яне кільце на стіні однієї з печерних камер на дні. Версій використання таких кілець багато: для прив’язі тварин, для кріплення мотузок або сходів, є навіть гіпотези їх ритуального призначення.
Об'єктами зацікавилися і в кримському Центрі чорноморських досліджень. "Там дуже незвичайні печери, рукотворної форми, і можна передбачити, що ці місця були населені людьми. Але щоб дізнатися, що це були за люди, як сталася катастрофа, треба організувати повноцінну наукову роботу", - зазначив глава центру Сергій Воронов.
Джерело: ukrinform.ua