Багаторічна трав'яниста шерстисто опушена рослина родини шорстколистих. Стебло прямостояче, 30-60 см заввишки, розгалужене. Листки чергові, прості, цілокраї, без прилистків. Квітки двостатеві, правильні, в улистнених завійках; віночок 4-6 мм завдовжки, жовтаво-білий. Плід - горішок. Цвіте у травні - червні.
Поширення
Росте по всій території України на сухих відкритих місцях, на узліссях, по чагарниках і як бур'ян на полях, біля доріг.
Заготівля і зберігання
Використовують траву (Herba Lithospermi officinalis), зібрану під час цвітіння рослини. Зрізують верхівки рослини до 30 см завдовжки. Сушать під наметом або в приміщенні з доброю вентиляцією. Сухої сировини виходить 20 % . Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад
Трава містить алкалоїди (до 0,1 %), дубильні речовини (до 7%), органічні кислоти (лимонна, яблучна, малеїнова, янтарна, фумарова) й аскорбінову кислоту.
Фармакологічні властивості і використання
Експериментально з'ясовано, що екстракти трави Г. л. мають контрацептивні властивості. Існує думка, що рослина здатна знижувати функцію щитовидної залози. В народній медицині Г. л. вважається антисептичним, протизапальним, жовчогінним і тонізуючим засобом. Рослину використовували при загальній слабості, судомі, жовтяниці, кров'яних і простудних проносах, при надмірних і болісних менструаціях, як знеболюючий засіб при головних і шлункових болях, для знеболювання перейм при пологах. Настій трави з насінням вживали при хронічних запорах і нирковокам'яній хворобі. Як зовнішній засіб рослину використовували при стоматиті, молочниці, для усунення поганого запаху з рота і для загоєння ран. У вигляді припарок Г. л. використовували при грижі, пухлинах і артритах, прикладали до забитих місць.
Лікарські форми і застосування
ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка сухої трави на 200 мл окропу, настоюють 2 години) по 1-2 столові ложки 3-4 рази на день; настойку трави (2 столові ложки свіжої трави на 200 мл горілки, настоюють 7 діб) по 20 крапель з водою 3-4 рази на день.