Tropaeolum majus — багаторічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини красолевих, заввишки 10— 50 см. Стебла гладенькі, м'ясисті, дуже галузисті, простерті або лежачі. Листки чергові, цілісні, довгочерешкові, щитовидні, округлонерівнобокі, з 10 тупуватими жилками. Квітки неправильні, двостатеві, на довгих ніжках, одиничні, у пазухах листків; пелюстки 2,5—4 см завдовжки, передні три — при основі пластинки війчасті, оранжеві, з криваво-червоними смужками; шпорка — до 2,5 см завдовжки, трохи зігнута і поступово загострена. Плід розпадається на 3 однонасінні плодики, у яких м'ясистий зморшкуватий оплодень. Цвіте у червні — жовтні.

Поширення

Красоля велика походить з Південної Америки. По всій території України її розводять як декоративну рослину.

Заготівля і зберігання

З лікувальною метою використовують траву і насіння (Semen Tropaeoli maji). Траву збирають 2—3 рази за вегетацію, зрізуючи облистнені квітуючі стебла. Сушать під укриттям на вільному повітрі або в приміщеннях, які добре провітрюються, розстилаючи тонким шаром. Сухої сировини виходить 20 % . Плоди збирають у міру дозрівання, досушують їх на повітрі або в сушарках при температурі до 40°, а потім вилущують насіння. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

Усі частини рослини містять глікозид глікотропеолін. При порушенні структури сировини глікотропеолін, ферментуючись, перетворюється на бензилізотіоцинатан, який є основною складовою частиною ефірної олії. Крім цього, в насінні є високоактивний, але нестійкий антибіотик; у надземній частині (траві) є алкалоїди (0,11 %), дубильні речовини, слиз, аскорбінова кислота (до 500 мг % ), ізокверцитрин, кемпферол, сульфат калію.

Фармакологічні властивості і використання

Красоля велика має протицинготні, діуретичні й депуративні властивості.

Лікарські форми і застосування

Сік із свіжого листя приймають по 10—12 г на день при хронічному катарі бронхів; потовчене насіння з цукром (гранульоване) приймають по 1—2 г 3—5 раз на день при гострих і хронічних інфекційних запаленнях сечових шляхів, при бронхіальних запаленнях і грипі; 2 столові ложки суміші трави красолі великої (40 г) і трави звіробою звичайного (15 г) заливають 1 склянкою окропу, кип'ятять 5 хвилин, настоюють 20 хвилин, проціджують і п'ють по третині склянки 3 рази на день при нирковокам'яній хворобі.


    фейсбук