Рось - права притока Кременчуцького водосховища. Її довжина - 346 км. Річка починається невеликим струмком на Вінниччині та до с. Володаркі протікає по широкій рівнині з крутими гранітними берегами. На цій ділянці Рось приймає води лівої притоки - річки Оріховій (34 км) і правої притоки - річки Роськи (73 км). Обидві вони неодноразово перегороджені греблями.

Нижче Володарки Рось тече спокійніше. Береги її місцями складені з м'яких порід, іноді річка прорізає кам'янисті породи. У м. Білій Церкві в Рось впадає ліва притока - річка Роставиця, що має довжину 116 км. Її русло в окремих місцях розпадається на рукави. Береги мінливі: то низькі, заболочені, то високі і круті.

Від Білої Церкви до с. Синяви на Росі зрідка зустрічаються порожисті місця. Береги часто порізані ярами. До Корсунь-Шевченківського в руслі часто зустрічаються кристалічні породи, що сприяють утворенню порогів. У обривистих берегів, нерідко досягають висоти 20-30 м, дно вкрите валунами. В руслі Росі є острови, завдяки чому воно розпадається на рукави. Нижче с. Деренковця річка тече серед низинних берегів. У її заплаві багато озер і боліт. Тут в Рось впадає ліва притока річка Росава (90 км), що протікає в відкритих і сухих берегах.

Впадає Рось в Дніпро поблизу с. Хрещатика. На Росі та її притоках також побудовані греблі, вище яких утворилися напівпроточні водойми різних розмірів і призначення.

Звичайними рибами тут є плотва, ялець, головень, краснопірка, вівсянка, уклея, густера, гірчак. Значно рідше зустрічаються щука, в’язь, жерех, лин, піскар, бистрянка, лящ, карась, короп, голець, щиповка, в'юн, окунь, йорж, сом, носарь, бички. У зв'язку з наявністю ставків у складі рибного населення Росі виявилися короп, білий амур, білий товстолобик та ін

Поблизу с. Домонтові в Кременчуцьке водосховище з лівого боку впадає річка Супій. Довжина її - 144 км. У заплаві багато озер і стариць. В результаті здійснення проекту комплексного використання Супою його русло в даний час в багатьох місцях вирівняне, на ньому побудовані водорегулювальні шлюзи, заплавні болота в основному осушені. В окремих місцях як на самому Супої, так і на його притоках (наприклад, річка Іржавка в районі м. Яготин) є водосховища, що покривають значні площі заплави. В Супої рибне населення представлено тюлькою, пліткою, єльцом, голавлем, червонопіркою, вівсянкою, піскарем, уклеєю, густерой, лящем, горчаком, карасем, окунем, йоржем, бичками і деякими іншими рибами.

Нижче Супою у водосховищі впадає річка Вільшанка. Її довжина - 106 км. Басейн Вільшанки лісистий. Від с. Старосілля до гирла вона тече по заболоченій рівнині. У Вільшанці найчастіше зустрічаються плотва, ялець, червоноперка, уклея, лящ, окунь, судак, рідше - щука, головень, в’язь, жерех, лин, синець, карась, короп, минь, йорж, бички.

Нижче м. Черкас з лівого берега у водосховищі вливається річка Золотоношка довжиною 92 км. Її рибне населення не дуже рясне і представлено переважно окунем, пліткою і щукою.

 


    фейсбук