В Україні поширений ще один представник родини собачих – лисиця звичайна. Це дуже гарна тварина — тендітна, з продовгуватим гнучким тілом на низьких струнких лапах і довгим пухнастим хвостом. А якщо додати до цього ще яскраво-руде хутро, білуваті груди та живіт, білий кінчик хвоста і вузьку хитру мордочку з темними вухами, то будь-хто відразу впізнає нашу давню знайому лисичку-сестричку – героїню багатьох дитячих казок.

Розміром лисиця з невеликого собаку: довжина її тіла сягає 60-90 см, а хвоста — 40- 60 см. Вага самців становить 5-10 кг, самок — 4-8 кг.

На території області лисиця зустрічається в кожному районі. Вона полюбляє селиться у ярках, по балках, що позаростали чагарниками, по перелісках, заплавах річок, де є сухі місця, по лісосмугах. Лісостепові ландшафти найбільш привабливі для лисиці. Там, де її мало турбують та є корм, чисельність лисиць різко збільшується.

Лисиця харчується як тваринною, так і рослинною їжею. Спектр кормів, які вона вживає, дуже різноманітний. Найчастіше лисиця полює на ссавців, до яких відносяться мишоподібні, зайці, молодняк козуль та інші тварини лісостепу. Не відмовиться лисиця і від птахів та їхніх яєць. Може завітати і до курника або зловити кота, який відбився від села і ловить мишей в полі. їсть лисиця також комах, різних личинок, жаб, рибу і навіть залишки загиблих тварин.

Лисиці, як правило, живуть осіло. їх індивідуальні ділянки бувають площею від 2 до 30 км2. Інколи лисиці мешкають колоніями. Так, у 1979 р. в яру серед полів поблизу с. Грушеве Лебединського p-ну було зафіксовано колонію. В ній налічувалось 27 нір, дві третини з яких були заселені. Нині в області, внаслідок антропогенного впливу, колоніальні поселення лисиць не зустрічаються.

Лисиці, в певній мірі, моногами. Гон у них проходить у кінці січня — на початку лютого і триває приблизно 20-30 днів. Проте строки його можуть здвигатися у часі в той чи інший бік у залежності від кліматичних умов або стану кормової бази. Вагітність триває 52-56 днів. Народжуються малята сліпими, вкритими пухом темно-бурого кольору і тільки кінчик хвостика у них біленький. Ростуть вони швидко, але залишаються у норі 3-4 місяці. Батьки виявляють значну турботливість щодо свого потомства. Якщо біля нори побувала людина, то мати переносить або переводить виводок до іншої, запасної.

Восени виводки розпадаються і молодняк стає самостійним. Статево зрілими лисиці стають у 9-10 місяців, але цей період у самок може бути розтягнутим до 2-х років. Линяє лисиця з весни по листопад.

Ворогами лисиць можуть бути вовки та бродячі собаки, які при певній чисельності витісняють їх з ділянок, де вони мешкають. Молодняк може постраждати від хижих птахів.

У неволі лисиця може дожити до 20-25 років, у природі — до 7-10 років.

Лисиця — важливий об’єкт полювання. При її щільності на 1000 га більше існуючих норм її відстрілюють протягом календарного року. Цю роботу виконують єгеря мисливських господарств та бригади мисливців за спеціальними дозволами.

 


Останні матеріали