АРУМ ПЛЯМИСТИЙ (аронник пятнистый)

Arum maculatum — багаторічна трав'яниста рослина. Початок обгорнутий при основі великим коричневим або жовтим покривалом. Плід — червона ягода. Цвіте у травні.

Поширення

Росте по букових лісах у західних районах України.

Заготівля і зберігання

Використовують свіжі або висушені бульбовидно потовщені корені (Radix Ari maculati). Заготовляють восени або навесні до розвитку листя. Очищені корені звільняють від кори, розрізають і сушать на відкритому повітрі або в ящиках з вологим піском. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад

До складу бульб входять крохмаль (70%), сапоніни, аронн (0,10%) тощо.

Фармакологічні властивості і використання

В народній медицині А. п. використовують як болетамувальний, протизапальний та відхаркувальний засіб. При вагітності настій А. п. вживають як протиблювотний засіб. Зовнішньо використовують настойку бульб при ревматизмі, подагрі та геморої.

Лікарські форми і застосування

ВНУТРІШНЬО — настій бульб (1 чайну ложку подрібнених свіжих або сухих бульб на 1 склянку холодної води, настоюють 8 годин, проціджують і випивають за день за 3—4 рази); відвар бульб (у співвідношенні 2,5:100,0) по 10—15 крапель тричі на день. ЗОВНІШНЬО — настойку подрібнених бульб (10 г на 100 г горілки). У свіжому вигляді всі частини рослини дуже отруйні! Висушена або зварена рослина не отруйна.


    фейсбук