До недавнього часу Азовське море, мілке (максимальна глибина 14 метрів) ташвидко прогрівається, з улову риби на одиницю площі займало перше місце в світі серед всіх морських водойм. Тут ловилися білуга, осетер, севрюга, камбала-калкан, камбала-глоса, чорноморський оселедець, барабуля, кефаль, хамса, тюлька і декілька видів бичка.

Висока продуктивність моря пояснювалася швидким відтворенням рибних запасів, великою кількістю нерестовищ (на 10 квадратних кілометрів акваторії доводилося 1,3 квадратних кілометра нерестовищ), низькою солоністю (10,5 проміле) і великим припливом чистої прісної води.

У 1936 році вилов риби в Азовському морі склав 275, 5 тисячі тонн, на початку 60-х років минулого століття цей показник зріс до 760 тисяч тонн. З тих пір обсяг улову щорічно знижувався приблизно на 16,6 тисячі тонн, і наразі цифри середини минулого століття здаються фантастикою, повідомляє Лента.ру.
Серед причин, що вплинули на скорочення рибних запасів, вчені виділяють кардинальні гідрологічні зміни в басейні моря. Зокрема, будівництво в 1956 році Цимлянського гідровузла і зарегулювання річки Кубань призвело до скорочення прісноводного стоку в море майже вдвічі. При цьому було ізольовано більшість нерестовищ прохідних видів риб, у тому числі осетра, білуги, севрюги, рибця та інших, які становили значну частку улову. Крім того, у міру розвитку промисловості і сільського господарства по берегах моря, збільшувалися і безповоротні забори води (з річок басейну), переважно на зрошення. Через це в Азовське море стало надходити більше чорноморської води, що призвело до підвищення рівня солоності, яка, щоправда, в останні роки стабілізувався.
Забираючи з моря воду, людина віддавала йому натомість відходи своєї господарської діяльності - солі важких металів, пестициди, нафтопродукти. Загальний обсяг шкідливих скидів оцінюється в 5 мільярдів кубометрів щорічно.
З вуст любителів морського відпочинку часто можна почути зневажливі відгуки про Азовське море як про «болото», мовляв, дрібне воно і смердюче. Насправді з давніх часів і до недавнього минулого Меотида, як називали це море древні греки, була за своїми природними характеристиками одним з чудес світу. Але зараз цьому «чуду» до «болота» залишився один крок ...


    фейсбук