Археологічним успіхом року можна сміливо вважати хрест-енколпіон, знайдений вченими на чорноморському острові Березань у Миколаївській області. Знахідку датують XII- XIII століттями.
Вся справа в тому, що артефакт за всіма ознаками можна класифікувати як християнський - хоча в той час на цих територіях ( зараз Південна Україна) проживали кочівники, які були язичниками.

Тепер знайдений енколпіон може вважатися як непрямий доказ того, що в XII- XIII століттях в Причорномор'ї вже були християни.
«Влітку ми проводили археологічні розкопки в заповіднику "Ольвія", на острові Березань, - розповів миколаївський археолог Олександр Смирнов. - Вдалося знайти частину середньовічного некрополя X -XII століття. Знайшли й залишки поховань людей, але поки що ми не змогли визначити, кому вони належать. Згідно з наявними даними, цю територію населяли половці, але ми допускаємо, що тут могли мешкати і представники інших племен».
Як кажуть археологи, хрест-енколпіон лише підтверджує цю теорію, пише сайт «Взгляд».
«Знайдений артефакт дає підстави вважати, що в цих краях мешкали слов'яни, які взаємодіяли з Київською Руссю, і навіть сповідували християнство, - говорить Смирнов. - Енколпіон імовірно належав людині високого соціального статусу. Одне можу сказати - він не священицький, а мирський. Можливо, належав воєводі або комусь з правителів поселення».

За твердженням Олександра Смирнова , знайдений артефакт вказує на те, що Київська Русь контролювала (або , принаймні, намагалася це робити) деякий час знаменитий шлях «із варяг у греки». Адже острів Березань - це крайня точка перед виходом у відкрите Чорне море. Тут мандрівники могли зупинитися, заправитися прісною водою і харчами. Хоча раніше більшість істориків схилялися до тієї теорії, що степові території Русь не контролювала - вони належали кочівникам.
Знайдений енколпіон - це старовинна невеличка скринька хрестоподібної форми із зображенням Ісуса Христа. Усередині енколпіонів, як правило, містилися частки освяченою просфори або навіть мощі святих.
Священнослужителі досі носять енколпіони на мотузочках або ланцюжках.
Зараз сам хрест знаходиться в лабораторії Миколаївського університету на експертизі. Але вже до кінця року вчені планують передати його до фондів заповідника «Ольвія», а потім виставити напоказ в Миколаївському обласному музеї.

 


    фейсбук

    Останні матеріали