Військово-історичний комплекс «Скеля» - підземний військовий об'єкт Коростеня, що зведений у граніті. Бункер «Скеля» є одним з найбільш секретних комплексів сталінської епохи. 

 

Цей військовий об’єкт розташований всередині гранітної скелі в парку  імені Островського. Наразі один з ярусів укріплення відкритий для туристів. 

Над бункером – півтора метри бетону, десять метрів граніту і 15 метрів глини з піском. Тритонні двері бункеру неможливо пробити навіть сучасною гарматою. 

Бункер "Скеля" має три яруси, але повністю розвіданий і відкритий для відвідувачів лише один – середній. Коридор цього рівня простягається майже на двісті метрів. 

У середньому ярусі більше тридцяти кімнат. В кожній своя експозиція, так в одному з приміщень можна побачити унікальну колекцію засобів технічної оборони: протигази для пораненого в голову, для шульги, дитячий протигаз та навіть протигаз для коня.

Є у бункері кімната керівника, яку будували для Сталіна. Командний пункт повністю автономний і оснащений за останнім словом тогочасної техніки: тут є вентиляція, яка досі працює, генератори для енергозабезпечення, власні запаси води, і навіть водопровід із каналізацією.

Із цього бункеру керували усім укріпрайоном на західному кордоні Радянського Союзу.

Всі механізми тих часів і до цих пір залишилися в робочому стані. Екскурсоводи кажуть, що всього 15 хвилин буде потрібно, щоб перевести цей об'єкт з «музейного» в бойовий стан. 

Підземний комплекс побудували у тридцятих роках минулого століття. Довгий час існування цього об'єкта зберігалось у таємниці. А детальну інформацію на нього й досі можна знайти лише в архівах Москви, але вона з позначкою "цілком таємно".

Екскурсоводи кажуть, що всі шість сотень майстрів, які будували цей бункер, загадково зникли. Є навіть легенда, що їх усіх замурували в стіни оборонного об'єкта. 

Зараз до бункеру за 20 гривень може потрапити кожен охочий.

Читайте також: "Ставка Гітлера "Werwolf" перебувала під землею на глибині семиповерхового будинку"


    фейсбук

    Останні матеріали