Великий каньйон Криму є найбільшим каньйоном в Україні. Він знаходиться в Кримських горах в 5 км на південний схід від села Соколине Бахчисарайського району АР Крим.
Каньйоен сформувався у верхньоюрських масивних вапняках під дією водної ерозії близько 1,5 - 2 мільйони років тому на місці тектонічної тріщини.
Є північно-східним кордоном Ай-петрінського масиву, масиву м. Бойка. Глибина каньйону перевищує 320 м, довжина 3,5 км, ширина в деяких місцях не перевищує 3 м. Абсолютна висота ложа каньйону становить близько 500-600 м.
В результаті дії водної ерозії утворилося русло каньйону, яке являє собою западину з гладкими стінами по бортах, з нагромадженнями брил і валунів на дні, з порогами (виходами більш твердих гірських порід), водоспадами до 3-4 метрів заввишки і з ерозійними котлами (так званими ваннами) глибиною до 2,5 метрів, шириною в обидва борти і довжиною до 10 метрів (в каньйоні налічується більше 150 подібних котлів).
Каньйон зрошують численні гірські потоки, струмки і джерела (найбільш великий з них - панія має середньорічну витрату води - 350 літрів в секунду), які на виході з ущелини зливаються в річку Аузун-Узень.
Тільки в період другої половини літа і восени, коли випадає мало опадів, каньйон стає майже сухим і доступнішим для огляду.
У дощ знаходитися в каньйоні небезпечно, в каньйоні посилюються каменепади, з цієї причини і в суху погоду небезпечно підходити до стін каньйону. Після проливних дощів по руслу несеться руйнівний водяний потік, що змітає на своєму шляху важкі валуни.
У каньйоні особливий мікроклімат, що сформувався завдяки його геоморфологічними особливостям і розташуванню. Відмінною рисою мікроклімату є більш високий рівень вологості і більш низький рівень температур, в порівнянні з навколишньою територією. Рослинність тут розвивається із запізненням на 3-4 тижні, в порівнянні з навколишніми лісами.
Раніше приблизно 150 мільйонів років тому на цьому місці вирував справжній океан і вулкани, извергающиеся на дні океану, залишили наслідки у вигляді скелястих місць каньйону.
Великий каньйон Криму приваблює величезну кількість туристів в літній період. В серпні місяці найкращий час для здійснення спуску по ущелині.